Народ придумал немало ласковых названий травам, которые с давних времен помогали избавляться от разных недугов. Это и одолень-трава, и молочай, и многие другие. Среди множества растений особой любовью пользовался зверобой.
...
Филипинският чесън е сорт с много остър вкус в сравнение с вносните сортове. Неговите медицински качества са известни отдавна и са доказани особено през Втората Световна война. Поради антибактериалната компонента на Чесъна, известна като Алицин (Allicin), човешки животи били спасявани чрез предотвратяване на инфектиране на раните и покъсно развиване на гангрена, когато сок от Bawang или чесън е приложен върху рананите.
Bawang/чесънът е известен като природен антибиотик. Неговите сокове инхибират растежа на гъби и вируси, с което се предотвратяват вирусни и гъбични инфекции. Предварителните тестове също показват някои положителни резултати при лечението на СПИН. Няколко клинични теста и публикувани проучвания са показали ефективността на bawang при намаляване на холестерола в кръвта и неговите полезни качества при циркулиращата система на тялото. Днес, след като са направени много изследвания с bawang, много медицински и терапевтични качества са станали известни. След задълбочено проучване и проведени тестове, Филипинският Отдел по Здравеопазване е одобрил bawang като един от десетте Филипински билки с терапевтична стойност и препоръчва неговото използване като алтернативна билкова медицина. Ползи от Bawang: • Добър за сърцето • Помага за намаляване нивата на лошия холестерол (LDL) • AIDS за понижаване на кръвното налягане • Средство за лечение на артериосклерозата • Може да помогне за предотвратяване на определени типове злокачествени образувания • Подпомага имунната система в борбата с инфекциите • С качества на антиоксидант • Средство за лечение на кашлица и настинка • Успокоява зачервено гърло, зъбобол• Помощно средство при лечение на туборколозата • С качества на атникоагулант Приготвяне на Bawang: • За дезинфекция на рани, смачкайте и изтискайте сока на глава чесън и поставете върху раната. Може да покриете засегнатото място с марля и да превържете. • За зачервено гърло и зъбобол, обелете кожата и сдъвчете. Преглътнете сока. • Освен като билка в медицината при високо кръвно налягане, артеросклероза и други болести, чесънът също се препоръчва за поддържане на добро здраве – яжте свежи глави чесън, и включвайте bawang редовно във вашата храна. Неговият здравословен и специфичен вкус е подходящ при различни ястия.
http://bg.shvoong.com/medicineandhealth/
0ще...
Всемогъщият лечител чесънът
Чесънът ще ви избави от болести, умора и депресия
Повечето от нас предпочитат да бъдат здрави и красиви, а освен това и да живеят дълго и да не остаряват. И за всичко това не е необходимо да търсите в аптеките някакви екзотични средства, можете и сами да си ги приготвите. Чесънът е уникален източник на младост и дълголетие. Трябва само да запомните как точно и кога да го прилагате. Това растение се е използвало широко още 2300 години преди нашата ера. Горещината и влагата, змиите и скорпионите, стършелите всичко това заедно с многобройните болести и отсъствието на антибиотици били бедствията на древните. И тук на помощ идвал чесънът. Шумерите използвали неговата настойка като температуропонижаващо средство, отварата като слабително, емулсията при разтегнати мускули. Освен това на основата на чесъна била приготвяна отвара, която увеличавала смелостта на войниците по време на битки. Покъсно към това растение се пристрастили и гърците. Вярно, те го употребявали по свой вкус като го добавяли към виното си. Смесвайки чесъна с опиум античните ескулапи го използвали като упойка по време на операция. А знатните римляни, които толкова се страхували от модната по тяхно време чаша с отрова, за всеки случай пиели отвара от чесън като противоотрова. В средните векове чесънът бил смятан за мощно оръжие в борбата с нечистотиите провесвали го на прага и спeли спокойно. Днес малцина вярват във вампири, но съгласете се, че между болестта и вампирите има много общо :и болестта като вампира ни атакува внезапно отвън и после ни разяжда отвътре. Днес ние разполагамe с безкрайно количество медикаменти и хранителни добавки, които ни гарантират тонус и дълголетие. Но успяваме ли да станем поздрави, пободри, пощастливи? Може би ще бъде подобре, ако порядко експериментираме с новостите, а почесто се обръщаме към опита на предците.
Универсалният доктор
Според последни данни на японски изследователи в 100 г чесън (около 23 глави) се съдържат: 30,8 г въглехидрати (т.е. разновидност на скорбялата и захарта), 6,2 г белтъчини, 1,5 г целулоза, 0,2 г мазнини, 0,15 г желязо, 0,2 г фосфор, 0,15 г аскорбинова киселина. Сравнително неотдавна в него е намерен и редкият природен елемент германий, имащ противотуморен ефект. Не е нужно да бъдем специалисти, за да разберем колко ценни са тези вещества и за мозъка, и за костите, и за кожата, и изобщо за настроението. Тези, които ежедневно изяждат по 3 скилидки чесън, успяват :
* да се избавят от честите простудни и вирусни инфекции * да понижат съсирваемостта на кръвта и, като следствие, образуването на тромби. * да излекуват практически всички форми на астения. * да премахнат умората * да стабилизират работата на дебелото черво * да премахната мазолите, папиломите и брадавиците * да предотвратят образуването на тумори.
За уханието на чесъна
Когато наоколо всички кихат, а вие още не сте усетили признаците на простудата, време е да побързате с профилактиката. Ако не ви е по душа перспективата да ухаете на чесън, подобре е да не ядете лекарството, а да го миришете. Смелете две скилидки, сложете ги в чашка, вържете отгоре една марличка. Когато лягате да спите вземете този инхалатор и го вдишвайте в продължение на 10 минути. А през нощта поставете чашката близо до възглавницата: докато вие спите, чесънът ще бди за вашето здраве.
Три пластира в един
От радикулита, както и от разтягането на мускулите и сухожилията ще ви помогне саморъчно направеният чеснов пластир. Той притежава мощен загряващ ефект и много лесно се приготвя. Върху суха памучна тъкан нанесете равно количество прах от жълта горчица, смлян чесън и отвара от лешници (предварително подръжте на водна баня 10 лешника в 150 г вода в продължение на половин час и използвайте тази отвара за разтваряне на праха от горчицата). Отгоре покрийте с друго парче плат така че да се получи нещо като сандвич. Сложете пластира на болното място и дръжте, колкото можете да издържите. Когато завършите процедурата, измийте кожата с вода със стайна температура, увийте се със шал и поспете. След 34 сеанса ще настъпи подобрение.
Вдишвайки чаен аромат...
За лечение на простуда, грип, туберкулоза и заболявания на горните дихателни пътища, се прави парна инхалация с чеснов чай. Настъргват се няколко скилидки чесън, слагат се в малка тенджерка с дебело дъно и се залива с 1,5 чаши вода. Кипва се на слаб огън и ври 20 минути. Снема се от огъня и се оставя за малко да изстине, за да не се изгорите при инхалацията. Добавете 1 ч л лимонов сок. Дръжте тенджерката захлупена, докато започнете инхалацията, за да не изстине течността и да не изгуби лечебните си свойства. Седнете удобно, поставете тенджерката на коленете си, покрийте главата си и дишайте изпаренията половин час.
Бокал чесново вино...
Тази рецепта е измислена от французите, за да достигнат веднага няколко цели: да се избавят от първите симптоми на простудата, да повдигнат общия си тонус и да снижат артериалното си налягане. Изчистват се и се смилат 57 скилидки чесън, слагат се в стъклен буркан След това се добавят 10 щипки листа от пелин (може да използвате и сушени, но тогава трябват 15 щипки). Сместа се залива със 750 г (3 чаши) горещо бяло или червено вино, покрива се и се оставя на тъмно място при стайна температура. След 5 дни виното е готово. Оптимална дневна доза 2 чашки.
... за профилактика на зъбите
За профилактика на кариеса и други заболявания на устната кухина (стоматит, пародонтоза и всякакви микробни инфекции) е достатъчно преди сън старателно да сдъвчете и да подържите в устата си скилидка чесън, а след това 15 мин нищо да не ядете и пиете. Изплакнете устата с отвара от мента или аир.
Както всяко силно действащо лекарство чесънът не се препоръчва на всички (и в това няма нищо чудно нали много лекарства имат противопоказания). Забравете за чесъна, ако вие сте: бременна или кърмите страдате от бъбречни заболявания редовно се занимавате с някаква духовна практика медитация, аюрведа, йога (освен гимнастика).
Маска за лице
Искате да поосвежите лицето си и едновременно с това да изчистите пъпките? Смилате на ситно една глава чесън и равномерно нанасяте по лицето и шията (естествено, като старателно заобикаляте областта около очите). Ако кожата ви е много тънка и суха, след 23 мин свалете маската с памучна кърпа, напоена в хладка вода. Ако кожата ви е мазна, можете да почакате 57 минути. Смисълът на тази екзотична процедура е прост: чесънът предизвиква прилив на кръв и като следствие тонизиращ и подмладяващ ефект. Цветът на лицето и тургура на кожата значително се подобряват. Процедурата е найдействена във фазата на растяща Луна. Ако имате чувствителна кожа, направете си предварително тест на вътрешната страна на лакътя.
Списание 'Лечебни тайни'
Още...
Чесънът е най-широкоспектърният антибиотик
Съставките му предпазват от сърдечни заболявания и забавят развитието на туморите.
Чесънът е една от найприятните подправки за найразлични ястия. Да, той е и една от наймиризливите храни. Въпреки миризмата обаче все покатегорично се доказва, че това толкова широко използвано растение е в състояние да лекува голяма част от инфекциите, поразяващи човешкия организъм.
Съставките на чесъна и особено алицинът имат силно антибактериално, антивирусно и антигъбично въздействие. Още през 1936 г. учени доказали, че прясно изстисканият сок, както и изсушения чесън унищожават гъбичките.
В народната медицина пък растението отдавна се използва за лечение на някои кожни инфекции, предизвикани от гъбички и бактерии.
През последните няколко години терапевтичният ефект на чесъна беше признат официално след редица изследвания. Според тях, основната съставка, предизвикваща лечебен ефект е гореспоменатият алицин, чиято естествен роля е да предпазва растението от подземни паразити и гъбички и който е основно отговорен за силната му миризма. Той се получава когато се наруши целостта на растението и елементите алиин и ензимът алииназа влязат във взаимодействие.
Научните данни показват, че алицинът действа на молекулярно ниво, блокирайки определени групи ензими, които имат основна заслуга в развитието на бактериални, вирусни и гъбични инфекции.
Найхубавото е, че дори супербактериите, за които вече писахме, не могат да си изградят резистентност срещу действието на чесновата съставка, защото тя поразява именно ензимите, които "задвижват" бактериалното развитие.
За сравнение, синтетичните антибиотици действат върху елементи от клетъчната структура на бактериите, а те очевидно могат да я променят, мутирайки.
С това обаче положителното действие на чесъна и поконкретно на алицина не свършва. Той е антиоксидант, който забавя стареенето на клетките, може да предотврати или забави развитието на туморни образувания и атеросклероза все проблеми, свързвани с голямото количество свободни радикали, отделящи се в организма. Освен това, във връзка с атеросклерозата и други сърдечносъдови проблеми е доказано, че чесънът предотвратява натрупването на холестерол в кръвоносните съдове.
Също така разрежда кръвта, което пречи да се образуват съсиреци, водещи до инфаркти и инсулти и съвсем логично снижава кръвното налягане.
Найлюбопитното е, че хората, които редовно ядат чесън порядко се оплакват от ухапвания на насекоми кърлежи, комари и подобни. Явно вредните насекоми усещат присъствието на алицина в организма.
А и повечето от нас знаят народното средство след ужилване на пчела или оса да се натърка болното място с пресен чесън. Оказва се съвсем лесно да се предпазим от грипни, бактериални и гъбични проблеми, просто като ядем повече чесън. Да не забравяме, че цената му изобщо не може да се мери с тази на всички познати антибиотици и други синтетични лекарства.
Е, миризмата наистина не е от найприятните, но... все пак здравето преди всичко!
http://www.vestnikataka.com/
Още...
Луки
Около 500 видов корневищных и луковичных растений, распространенных в Северном полушарии (главным образом, в Средней и Малой Азии), относится к роду Лук Аллиум. В нашей стране произрастают около 230 видов. Дикорастущие виды луков пищевые, лекарственные, декоративные, красильные, медоносные растения. Среди большого ряда луковичных встречаются и ядовитые. В основном это многолетние растения из семейства Лилейных, с различным строением листьев, окраской и формой цветков. Среди дикорастущих известны широколиственные виды лука лук медвежий, победный, получившие названия "черемша", лук поникающий (слизун), лукскорода (резанец, щниттлук) и другие виды. Растут в наших лесах по всей стране лук гигантский, круглый, стебельчатый, лук Стеллера, стареющий, алтайский, угловатый, Вавилова, Федченко и др. Многие виды давно введены в культуру как важные пищевые и лекарственные растения: лук репчатый, лукпорей, лук посевной (чеснок) и др. Сырьем могут служить как надземная масса, так и луковицы. О лечебных и косметических свойствах лука говорят пословицы и поговорки: "Лук, в твоих объятиях проходит всякая болезнь", "лук от семи недуг" и т. д. Лечебные свойства лука признавались у всех народов и во все времена. У римлян лук входил в военный рацион, французы выменивали своих пленных у сарацинов по цене 8 луковиц за одного человека. В средние века лук также считался панацеей от всех болезней. "...как сообщает Гален, для холериков лук не полезен, Асклепиад утверждает, что луковки очень целебны... ...прежде всего для желудка, и цвет у лица превосходный, он уверяет, от лука, всегда если лук поедают... ...Диоскорид предписал налагать от укусов змеиных луковки, руту и соль..." (Одо из Мена) "..лук открывает закупорки, повышает аппетит... при холере и чуме, как противоядие от укуса скорпиона. Чеснок очищает горло и голос, полезен при легочной астме, частичном параличе лица, забывчивости, при ишиасе, подагре. Чеснок также полезен для десен и зубов, особенно печеный..." (МахзанУлАдвия "Сокровищница лекарств") В конце 20х годов нашего столетия было обнаружено, что многие растения, в том числе лук и чеснок, способны защищать наш организм от микробов, содержат вещества, обладающие антибиотическими свойствами. Эти вещества получили название "фитонциды" (от греческого "фитон" растение и "циды" способность убивать другие организмы). Луки содержат эфирные и жирные масла, витамины, углеводы, микроэлементы, органические кислоты, фитонциды; этот комплекс биологически активных веществ действует положительно на человеческий организм и используется для профилактики и лечения многих заболеваний. Косметологи широко используют всевозможные свойства чеснока и лука в косметике. Кашицу из лука применяют при зудящих сыпях на коже, для выведения угрей. Приложенная к свежим ожогам, она препятствует образованию пузырей, снимает боль и прекращает воспалительный процесс. Сок и кашицу лука и чеснока применяют при экземах, чешуйчатом лишае, пиодермии; она выводит бородавки при постоянном смазывании, лечит язвы и раны. Сок чеснока позволяет вывести болезненные мозоли. Сок лука и чеснока способствует росту и укреплению волос при их выпадении и облысении; это было известно и тысячелетие назад. "...лука головками, часто втирая их тертыми, сможешь лысой вернуть голове красоту, что утрачена ею..." (Одо из Мена) Это средство не только укрепляет, но и избавляет от перхоти, придавая волосам шелковистость и блеск. Лук втирают в кожу головы 23 раза в неделю, а при сильном выпадении волос ежедневно. Для укрепления, роста и окрашивания волос пользуются настоем шелухи лука, при этом волосы приобретают цвет от желтого до оранжевого. Лук и чеснок хорошо размножаются семенами
http://www.kraj.vitebsk.net/
«КАНОН ВРАЧЕБНОЙ НАУКИ» Съветите на АВИЦЕНА
Гениальный труд Абу Али ибн Сина (Авиценна) "Канон врачебной науки" (канон будущих властелинов) величайший по значению и содержанию памятник культуры, написанный в 10121024 годах. Этот колоссальный свод медицинских знаний не потерял своей актуальности и в настоящее время.
СУМ — ЧЕСНОК
СУЩНОСТь.
Чеснок бывает садовый — известный, а есть и чеснок порейный и чеснок дикий. Дикий чеснок горький и вяжущий; это такой, который называют «змеиным чесноком» 3. [Сила] порейного чеснока сочетается из силы чеснока и порея.
ЕСТЕСТВО.
Он горячий 4 в третьей [степени] до четвертой, а дикий чеснок еще больше.
ДЕЙСТВИЯ И СВОЙСТВА.
Мягчительное, сильно рассасывающее вздутия, изъязвляющее и обжигающее кожу; он полезен при перемене воды.
КОСМЕТИКА.
Его пьют с отваром горной нулегиевой мяты, и он убивает вшей и гнид; его также втирают против [вшивости]. Зола чеснока, если смазывать ею с медом при бахаке или при кровоподтеках в глазу, приносит пользу. [Чеснок] помогает также при «лисьей» болезни, возникающей от гнилых соков.
ОПУХОЛИ [И ПРыЩИ].
Он вскрывает внутренние нарывы; золу его прикладывают к прыщам.
РАНы и ЯЗВы.
Чеснок изъязвляет кожу; его золу с медом прикладывают при лишаях и язвенном джарабе. Дикий чеснок склеивает злокачественные раны, если его прикладывают свежим.
ОРУДИЯ С СУСТАВАМИ.
Если сделать из [чеснока] клизму, это помогает при воспалении седалищного нерва, потому что [чеснок] выводит кровь и желчные соки.
ОРГАНы ГОЛОВы.
Чеснок вызывает головную боль. Отвар чеснока и жареный чеснок успокаивает зубную боль; полоскание его отваром, особенно если его смешать с ладаном, тоже полезно от зубной боли.
ОРГАНы ГЛАЗА.
Чеснок ослабляет зрение и вызывает прыщи в глазу.
ОРГАНы [ДыХАНИЯ] И ГРУДИ.
Вареный [чеснок] очищает голос и горло, помогает при хроническом кашле и полезен при болях в груди от холода. Он выводит пиявок из горла.
ОРГАНы ПИТАНИЯ.
[Чеснок] полезен при водянке, особенно [помогает он] в виде отвара с маслинами и морковью, который употребляют христиане.
ОРГАНы ИЗВЕРЖЕНИЯ.
Если посидеть в отваре перьев чеснока и его стеблей, это вызывает усиленное отделение мочи и месячных и выводит послед; то же самое, если вводить его [в виде свечей] или пить. Также очень полезно упомянутое яство, приготовленное из чеснока, которое употребляют христиане. Если истолочь чеснок в количестве одной дарахми в подслащенной медом воде, он выводит слизь, а иногда и червей. Ему присуще свойство отпускать естество, а что касается его действия на половое влечение, то вследствие сильного высушивающего и рассасывающего свойства он иногда вредит. Если варить чеснок в воде, пока в ней не растворится его острота, то в том, что останется в отваре || от чеснока, возможно, окажется мало теплоты, и он не будет сушить. [Тогда] от него может зародиться вещество семени, и он превратит слизистые соки в слизистых телах в ветры, но не сможет их вывести; когда [эти соки] растворятся в сосудах [и превратятся] в ветры, они, возможно, будут способствовать стремлению к соитию.
ЯДы.
[Чеснок] полезен от укусов (450) змей и укусов гадов, если им поят в вине — мы это испробовали,— а также от укуса бешеной собаки. Если сделать лекарственную повязку из чеснока, листьев, инжира и куминной воды на место, укушенное землеройкой, это помогает.
ЗАМЕНИТЕЛИ.
Дикий чеснок заменяют равным ему количеством чеснока мужского
http://bibliotekar.ru
Още...
ЧЕСНОК
Чеснок был популярен уже в Древнем Египте, о чем говорят его изображения на саркофагах и стенах пирамид. Древние римляне приписывали ему способность укреплять дух и мужество в бою. Азербайджанский ученый XIV в. Юсиф ибн Исмаил Хойи писал о чесноке следующее: "чеснок разжижает кровь и обладает силой противоядия. Его полезно есть людям, которые вынуждены пить не очень хорошую воду и дышать нездоровым воздухом. чеснок устраняет глистов из кишечника и улучшает цвет лица. Если регулярно есть чеснок, то это улучшает память, полезно при астме, дробит камни в почках, усиливает половое влечение...". В азербайджанской народной медицине нарезанные на кусочки и настоянные на уксусе луковицы чеснока используют как отхаркивающее средство. В ряде районов Азербай-джана из очищенных луковиц чеснока готовят варенье, называемое сарымсаг бекмези, которое применяют при гипертонии и атеросклерозе. Тибетские врачи использовали чеснок при заболеваниях печени и почек, а на Филиппинах его рекомендуют при повышенном давлении. В России чеснок появился в XIII веке. Славяне пили вино, положив в чашу несколько зубчиков чеснока. В бурятской народной медицине кашицей чеснока со сливочным маслом или свиным жиром натирают грудь при простудных заболеваниях, коклюше, бронхиальной астме. Кашицу из печеного чеснока со сливочным маслом или чеснок, отваренный с молоком, прикладывают к нарывам и болезненным мозолям. Свежим соком или кашицей чеснока лечат лишаи, экземы, бородавки, втирают в кожу головы для укрепления волос, при круговой или гнездной плешивости. Издавна в народе водным настоем чеснока выводили аскариды и острицы (16, с.90). Чеснок содержит витамины С, В1, В2, В6, никотиновую кислоту, а из минеральных веществ - соли К, Са, Fe, S, Mn, Mg, йода. Благодаря наличию фитонцидов - летучих веществ - чеснок обладает не только специфическим запахом и острым вкусом, но и бактерицидными свойствами. Он помогает при насморке, ангине, способствует лучшему пищеварению и полезен для профилактики авитаминоза. А такой известный всем желчегонный препарат как аллохол, имеет в составе сухой экстракт луковиц чеcнока. Для лечения атеросклероза применяются спиртовые вытяжки из луковиц чеснока - аллилсат и аллилчеп. Если жевать в течение нескольких минут дольку чеснока, то уничтожаются все бактерии, которые скапливаются в полости рта. чеснок лечит острые катары, ангину, коклюш, колиты, бактериальную дизентерию (16, с.90).